top of page
  • Writer's pictureJacek Brychczyński

Niedzielne targowisko, hardkor nie disko. Bac Ha - North Vietnam

Mniejszości etniczne nadają kolorytu i różnorodności kulturowej naszemu światu. Dzięki nim wciąż mamy szansę obserwować ludzi żyjących według zasad przyporządkowanych tylko określonej, często nielicznej, społeczności.


W Wietnamie wyodrębniono pięćdziesiąt cztery grupy etniczne. Czternaście z nich zamieszkuje w okolicach miejscowości Bac Ha, w prowincji Lao Cai, w północno - wschodnim Wietnamie. W Bac Ha co niedzielę odbywa się targowisko, na które przybywają ludzie z całego regionu. Stało się ono popularną atrakcją i co weekend miasteczko zamienia się także w turystyczne centrum.


Na targ najlepiej przyjść niedługo po wschodzie słońca, kiedy lokalni handlarze rozstawiają swoje stoiska i cała rzesza odwiedzających nie zdążyła jeszcze się pojawić. Kobiety ubrane są w tradycyjne, ręcznie robione kostiumy, których kolory i zdobienie różni się w zależności od przynależnej grupy etnicznej. W Bac Ha jest ciekawa ekspozycja strojów, narzędzi i zdjęć z regionu w murach ładnego pałacu Tuong.


Targowisko podzielone jest na kilka stref gdzie można znaleźć produkty spożywcze, regionalne tekstylia, pawilon gastronomiczny czy wyroby rzemieślnicze i pamiątki. O ile strefa warzywno owocowa na otwartej przestrzeni uwalnia przyjemne, świeże aromaty, to zatłoczona jadłodajnia przyprawia o mdłości z wyeksponowanymi zwierzęcymi zwłokami i ich wnętrznościami.


Wraz z upływającym czasem robi się bardzo tłoczno i turyści w minibusach zjeżdżają się powodując wielki tłok i zgiełk. Wtedy najlepiej skorzystać z wielu innych atrakcji regionu, wybierając się na do okolicznych wiosek pieszo, rowerem lub motorem. Zaledwie parę godzin jazdy dzieli nas od bardzo popularnej miejscowości Sapa u podnóża największej góry Indochin, gdzie znajdziemy majestatyczne krajobrazy górskie mieszające się z ekspansywną deweloperką i rosnącym ruchem turystycznym.

Pod tym względem Bac Ha, oprócz niedzielnego zgiełku, jest wciąż bardzo lokalnym i autentycznym miejscem, a piękna okolica daje możliwości spędzenia bardzo przyjemnego czasu z dala od tłumów.
49 views0 comments

Comments


bottom of page